Saturday 22 August 2015

RPH TEMA DIRI SAYA. SUB TEMA:SEKOLAH SAYA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(SLOT 2)
MINGGU 5
TEMA: SEKOLAH SAYA
Kelas                          : Tadika Jengka 1
Tarikh/ Hari               : 30 Julai 2015
Masa                          : 10.30-11.30 Pagi (60minit)
Bil. Kanak-Kanak     : 15 Orang
Modul                         : Bertema
Tema /Tajuk              : Diri Saya
Sub Tema                  : Sekolah Saya
Fokus Mi                    : Muzik
Kbkk              

Tunjang utama                     :  Fizikal dan Estetika
(KT 2.0)                                    Muzik

Fokus Utama:
(KT 2.0)                                  :  Muzik

Standard Kandungan         :  Mengambil bahagian dalam aktiviti menyanyi
(KT 2.1)

Standard Pembelajaran      : Menyanyi mengikut nod lagu
(KTI 2.1.11)                              (iaitu riang dan bersemangat)

Kesepaduan Tunjang
(BM 1.19)                               : Membezakan jenis bunyi yang ada di persekitaran

(PSE 2.38)                         : Menunjukkan kebolehan sendiri melalui pelbagai  kaedah komunikasi seperti melukis, menyanyi dan berlakon.



Objektif Pembelajaran        :
                                               Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat:
1)    Kanak –kanak dapat mendengar dan menyebut perbezaan bunyi dari 4 botol-botol yang disediakan.
2)    Kanak-kanak boleh menyanyikan lagu Tadika Kemas dengan betul.
3)    Kanak-kanak boleh membuat persembahan kumpulan mengikuti kreativiti mereka.

Pengetahuan Sedia Ada     : Kanak- kanak pernah guru perdengarkan lagu Tadika Kemas.

Penerapan nilai                   : Tumpuan, keyakinan, teliti, kerjasama, kreativiti.

Bahan Bantu Mengajar      : Komik, botol, pasir, CD, carta lagu, kad gambar, gam
                                                 
Kosa kata                              : Botol, pasir, persembahan, pertandingan, pemenang.
















LANGKAH
ISI PELAJARAN
LANGKAH/AKTIVITI
CATATAN
SET INDUKSI
(5M)
Botol Muzik





1.    Guru membawa masuk sebuah kotak dan guru meneka apakah benda yang terdapat di dalam kotak tersebut.
2.    Kemudian guru minta seorang kanak-kanak menyentuh botol yang terdapat dalam kotak tanpa melihatnya.
3.    Kanak-kanak meneka bahan tersebut dan kemudian guru akan mengeluarkan keempat-empat botol tersebut.
4.    Guru telah meletakkan pasir ke dalam empat botol tersebut tetapi kandungan pasir yang berbeza.
5.    Kanak-kanak diminta mengetuk botol-botol itu dan hasilnya akan terdengar bunyi-bunyi yang berbeza.
6.    Bunyian pada botol ini boleh menghasilkan muzik.
KB: Membanding beza.

MI:
Visual muzik.

BBM:
Kotak, botol, pasir

PN:
Tumpuan.
LANGKAH 1
(15 MINIT)
Nyanyian mengikut CD

TABIKA KEMAS
Kita belajar membaca, menulis dan mengira,
Melukis bersama warna,
Di tadika kemas kita,
Belajar di tadika kita,
Bersama kawan-kawan semua,
Guru mengajar dan mendidik,
Bagi jadi cergas, serdas dan cerdik.
Kami anak-anak Malaysia
Kamilah pewaris Negara,
Berusaha hingga Berjaya,
Untuk Malaysia yang tercinta.
1.    Kanak-kanak duduk separuh bulatan dan guru akan perdengarkan kepada kanak-kanak lagu Tadika Kemas.
2.    Kemudian dengan menggunakan carta, guru akan menyanyikan bersama dengan kanak-kanak.
3.    Kanak-kanak diminta mengulangi lagu ini sebaris demi sebaris dengan bimbingan guru.

KB:
Membanding beza

MI:
Muzik

BBM:
CD, carta lagu.

PN:
Keyakinan

LANGKAH 2
(20M)
Menampal gambar mengikut lagu



1.    Guru akan terangkan bagaimana untuk menjalankan aktivit ini.
2.    Kemudian kanak-kanak di bahagi kepada 3 kumpulan.
3.    Setiap kumpulan guru berikan carta bentuk sekolah dan telah tertulis rangkap lagu pada setiap kumpulan.
4.    Kemudian kanak-kanak diminta menampalkan gambar-gambar mengikut rangkap lagu bagi kumpulan mereka.
5.    Sambil kanak-kanak menyiapkan aktivit ini guru perdengarkan lagu Tadika Kemas secara berulang-ulang.


LANGKAH 3
(15MINIT)
Nyanyian dan dipertandingkan.
1.    Semua kanak-kanak membuat barisan dan diminta menyanyikan lagu ini dengan baik bersama guru.
2.    Kemudian bergerak pada kumpulan mereka dan dengan menggunakan alat bahan yang dibuatr tadi, guru akan meminta pada setiap kumpulan akan menunjukkan persembahan bagi kumpulan mereka.
3.    Kumpulan yang memberikan persembahan yang baik iaitu menyanyikan dengan baik dan dikira pemenang.
4.    Guru akan memberikan ganjaran bagi kumpulan yang menang ini.
KB:
Membanding beza

MI;
Muzik

BBM:
Carta, CD

PN:
Kreativiti
PENUTUP
(5M)
Membaca puisi teka teki
1.    Kanak –kanak duduk dalam bulatan guru akan sebutkan puisi ini iaitu:

Tabika saya cantik,
Kalau tidak cantik,
Bukan tabika saya.


2.    Permainannya ialah kanak-kanak diminta senyapkan satu perkataan dalam puisi ini contoh ‘cantik’, jika ada di antara mereka yang menyebut cantik maka ianya didenda.
3.    Ulangi permainan ini.
KB:
Membanding beza

MI:
Verbal linguistic

PN:
Tumpuan


RPH : TEMA SEKOLAH SAYA, SUB TEMA: DIRI SAYA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SLOT 1
MINGGU 5
TEMA: SEKOLAH SAYA
KELAS                                    : TADIKA JENGKA 1
TARIKH/HARI                       : 28 JULAI 2015 ( KHAMIS)
MASA                                     : 8.30-9.30 PAGI
BIL KANAK-KANAK           : 15 ORANG
MODUL                                  : TEMA
TEMA/TAJUK                        : DIRI SAYA
SUB TEMA                             : SEKOLAH SAYA
FOKUS MI                              :
KBKK                                      :
Tunjang utama                  : Sains dan Teknologi

Fokus Utama                     : Konsep nombor
(ST 7.0)

Standard Kandungan      : Memahami nombor 1-10
(ST 7.1)

Standard Pembelajaran : Membilang secara menaik 1-10 dan secara menurun 10-1.
(ST 7.1.7)

Kesepaduan Tunjang     : Berjalan dengan poster dan teknik yang betul
(PFK 2.1.1)                         
(PM 12.1.2)                         : Menjayakan aktiviti secara berkumpulan.

Objekftif Pembelajaran:
                                                Pada akhir pengajaran dan pembelajaran kanak-kanak dapat:
1.       Kanak-kanak boleh mengira objek 1 hingga 10.
2.       Kanak-kanak boleh membilang secara menaik 1-10.
3.       Kanak-kanak boleh membilang secara menurun 10-1.
4.       Kanak-kanak boleh mencantumkan nombor menaik 1 hingga 10.
5.       Kanak-kanak boleh mencantumkan nombor secara menurun 10-1.

Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak telah mempelajari membilang 1-10.

Penerapan nilai                 : tumpuan, keyakina, kerjasama, cermat dan keyakinan.

Bahan Bantu Mengajar  : Mangkuk, pemadam, pembilang, kad nombor 1-10, kad ulat, hanger,
                                                  Lembaran kerja, stiker, warna.

Kosa kata                             : Pembilang, menaik, menurun, ulat, mangkuk,pemadam.

LANGKAH
ISI PELAJARAN
LANGKAH/ AKTIVITI
CATATAN
SET INDUKSI
(5M)
Permainan teka bilangan pemadam.



1.       Kanak-kanak duduk separuh bulatan dan kemudian guru akan duduk dengan membawa 4 biji mangkuk dan pemadam.
2.       Kemudian guru akan membuat empat kumpulan  pemadam, setiap kumpulan guru letakkan bilangan yang berbeza.
3.       Setelah itu guru akan tutupkan himpunan setiap pemadam dengan mangkuk.
4.       Guru akan menggerakkan keempat mangkuk ini ke tempat yang berlainan kemudian kanak-kanak meneka berapakah biji pemadam pada mangkuk yang guru tunjuk, permainan ini diulangi.
KB: Membanding beza

MI:

BM: Mangkuk pemadam

PN: Tumpuan
LANGKAH 1
(10M)
Mengira 1-10
Mengira 10-1
Menyusun nombor 1-10
1.       Kanak-kanak diminta bersama dengan guru membilang 1-10 dengan pembilang.
2.       Kemudian guru akan minta pula kanak-kanak pula membilang 1-10.
3.       Kanak-kanak juga diminta untuk keluar kehadapan dan mengira secara menurun iaitu 10-1.
4.       Guru meminta sepuluh orang kanak-kanak keluar di hadapan dan kepada kanak-kanak ini guru letakkan kad nombor 1-10.
5.       Kanak-kanak diminta menyusun semula nombor menaik dengan arahan guru.
6.       Kanak-kanak yang lain juga diminta untuk menyusun semula nombor secara menurun pula.
KB: Membuat urutan

MI:

BM: pembilang kad nombor 1-10

PN: Keyakinan
LANGKAH 2
(25M)
Naik Tangga
Turun Tangga
Susun Badan Ulat
1.       Guru akan membahagikan kanak-kanak kepada 3 kumpulan dan guru akan menerangkan cara aktiviti ini dijalankan.
2.       Guru meminta kanak-kanak memijak kerta nombor 1-10 dan kemudian kumpulan ini akan mengambil kad bentuk ulat dan minta kanak-kanak mewarnakan bentuk nombor pada bahagian ulat dan akhir mencantumkan dengan menyusun nombor menaik 1-10 dengan hanger .
3.       Apabila selesai kanak-kanak dan kumpulan akan memijak kertas 1-10 iaitu menurun dan mengambil kad bentuk ulat yang kedua, warnakan gambar tersebut dan kemudian cantumkan cara menurun dan klip pada hanger.
4.       Kumpulan yang telah siap akan duduk dan kemudian pamerkan hasil kerja kumpulan mereka.
KB: membuat urutan

MI:

BBM:
-kad nombor 1-10
-kad bentuk ulat
-warna
-hanger

PN
kerjasama
LANGKAH 3
(15M)
Lembaran kerja

1.       Guru akan memberikan lembaran kerja kepada setiap orang kanak-kanak dan kanak-kanak diminta untuk menampalkan stiker nombor secara menaik 1-10 dan kemudian menampal stiker nombor 10-1 secara menurun.
KB: membuat urutan

MI:

BBM:
Lembaran kerja, stiker

PN: cermat
PENUTUP
(5M)
Nyanyain lagu ‘Satu Jari’.
1.       Kanak-kanak bersama dengan guru akan menyanyikan lagu Satu Jari.
2.       Kanak-kanak menyanyikan dengan pergerakan.
KB: Membandingkan

MI: muzik

PN: keyakinan